FAKTE SEKSI / ALBANIAN CHAT


Gratë priren të jenë më të interesuara për burrat të cilët nuk tregojnë shumë interes në to.
 Gratë e lashta egjiptiane  kane futur një përzierje të mjaltit dhe fëlliqësirave te  krokodilit në vaginën e tyre para të marrëdhënieve seksuale si një formë e spermiciditNjë "dush Ruby" është kur një grua derdhet mbi partnerin e saj në mënyrë që i ben dush atij / asaj me gjak menstrual për kënaqje seksuale.

  Seksi dhe besimi janë dy nga pjesët më të rëndësishme të një marrëdhënie të suksesshme seksuale te nje qifti!

_facts Merkins (wigs pubike) janë përdorur në filmat e Hollivudit për të mbuluar deri në organet gjenitale skenave lakuriq për të shmangur  denimeve të larta  nga MPAA.
(CENZURA E atehrshme)Një studim zbuloi se gratë ishin më te ndezura nese një njeri qe puthte  një grua se sa të kete marrëdhënie seksuale me të!


Një shkelës i gjetur fajtor për seks me kafshe  në mesjetë digjej publikisht në turrën e druve, së bashku me kafshë të përfshirë në incidentin  e bere !
 
Në Kopenhagë, kompania autobus Arriva ka vende dashuri në dispozicion në autobusë e tyre për të motivuar njerëzit për të flirtoj


Ushqimet që përmirësojnë jetën seksuale  jane  gjdo mish deti dhe embrionat e grurit tërë për shkak të zinkut qe permbajne!


Njeriu mesatar do të derdhet  rreth 7.200 herë në jetën e tij.

Nivelet  i testosterones  rritet me 45% pas shtatë ditësh te mos ejakulimit!per kete arsye sportitste sidomos boksieret e ngritesit e peshojave shmagin seksin gjate garave!
.

Era e  byrek me kungull, jamball, çokollatë, ose donuts do të rrite qarkullimin e gjakut në penis te qdo njeriu.!

Porn star Jenna Jameson nuk do të ketë seks anal në kamera. Ajo do të bëjë vetëm me meshkujt që ajo i do dhe nuk do të bëje asnje  kompromis per kete gje!


Perimet dhe frutat si zukini  apo kungull i njomë , bananet janë përdorur si dildos ndoshta qysh  ne vite parahistorike.

Rreth 15% e grave seksualisht aktive në SHBA kurrë nuk kanë përjetuar një orgazmë.


Meshkujt të cilët kanë probleme të kontrollit me te qeshura gjithashtu kanë vështirësi në kontrollin e epshit seksual.

Kama Sutra rendit burrat dhe grate me madhësinë e organeve gjenitale të tyre. Meshkujt: ',  dem apo kali.' Gratë: ', dreri  apo elefant.'

Një penis synet është  më shumë higjienik se ai i pasynet ?  e vertete.


Ekuivalente femër e 'dru mëngjesi per mashkullin ' është 'e vesës në mëngjes  per femren".


Çifti i parë që ndonjëherë të tregohet në krevat së bashku në televizion primetime qenë Fred gur zjarri dhe Wilma.8  (FLintstones Cartoon)


Një mënyrë e thjeshtë për të rritur libido juaj është që të zvogeloni  ushqimin me yndyrë.


Mishi i kuq ka kimikate që të rritë dopamine dhe nivelet e cila në masë të madhe ndikojnë norepinephrine  APO libido tuaj   (epshin seksual).


E ashtuquajtura Dru mëngjesi ( kur kari eshte i quar shume fort ne mengjes) vepron si një lloj të stërvitjes për penisin - Mungesa e gjumit mund të çojë në mosfunksionin  e ereksionit.


Ndërsa 50% e meshkujve mendojnë se penisi i tyre është shumë i vogël, shumica e grave janë të kënaqur me madhësinë e penisit të partnerit të tyre.

Mesatarja orgazmë mashkulli zgjat gjashtë sekonda, orgazmë mesatare e femrave zgjat njëzet sekonda.


Koqe majtë zakonisht varet më e ulët se e drejta për djathtaket . E kundërta është e per majtaket.


Lafsha të foshnjave synet janë përdorur në pacientët të djegur si medikament.


Të gjitha zemrat e kanë numrin e njëjtë të mbaresa nervore, pa marrë parasysh se çfarë madhësia e tyre është.

Rreth 100 milionë akte seksuale të zhvillohet çdo ditë.

 • ~ • ~ • ~ • ~ • ~ • ~ • ~ • ~ • ~ •


 

Lakuriqësi publike është e ligjshme, në Oregon për aq kohë sa personi nuk është eksituar seksualisht.

Mbështetja aktivitet seksual me një ereksion maksimal  ndihmon të kalojë periudhën e derdhjes në një mënyrë me të pëlqyeshëme.

Perqafimi për 20 sekonda liron Oxytocin, kimike që rrit ndjenjën e lidhjes  partnerit tuaj, ju relakson dhe qeteson.

Birra është pothuajse si acid si një vaginë, e cila ka një pH prej rreth 4.5.

Ne Brazil kryen operacionet e ndryshimit të seksit për të lira për shkak se ajo është e njohur si një e drejtë kushtetuese.


Majmunët në Universitetin Yale u trajnuan për të kuptuar sistemin monetar. Gjëja e parë që majmunët u përpoq për të blerë me paratë, ishte seksi.

Personi mesatar do të dalë në një datë të paktën 100 herë  me dike para se ata më në fund martohen.

# PenisFacts: Baza rrumbullakosura e glansit  është quajtur corona.


 
Vendi më i zakonshëm për të bërë seks është dhoma gjumi, dhe e dyta më e zakonshme është makina.

Qëllimi i seksit Tantric janë për të bërë njerëzit të zgjasë më shumë dhe gratë kanë orgasmsa të shumëfishta!.

Philophobia: Frika nga lidhjes emocionale. Frika e të qenit ose bie në dashuri.

Seksi më i mirë është kur ju nuk keni për t'u shqetësuar rreth asaj se si ju jeni me zë të lartë.

Duke pasur marrëdhënie seksuale mund të ndihmojnë lehtësimin e një të ftohti Apo gripi . Kështu që herën tjetër që ju të merrni të sëmurë, seksi është ilaç tuaj.

Egjipti i lashtë ka përshkruar seks oral si një loj arti kulturor! gratë Aries duan të dominojnë në shtrat. Ajo do të jetë një top.


Penisi mashkull është objekt me i lehte në tokë ...mjafton Vetëm një mendim qe mund ta  ngre atë.!

Pothuajse 40% te penisave kanë një kthesë të vogël kur ngriten.
Tregime erotike/ intevista per seksin / Fakte mbi Seksin

Çdo gjë që ju keni kërkuar të dini në lidhje me seksin: një blowjob për burrat është më e larta kenaqesi seksuale? A ka një orgazmë vaginale? TREGIEME EROTIKE    ju jep  te gjitha përgjigjet!Burrat gjithashtu kanë një G spot ? Është seksi me partnerin tim dhe, edhe pse nuk kemi pasur një orgazmë të ndërsjellë? 

Vështirë ka te gjendet  nje teme qe ngre shume pyetjet  sa ajo ne lidhje  me jeten  intime. Nuk është një fushë në të cilën të rinj dhe të vjetër janë kaq të pasigurt dhe injorant, si në seksualitetin. Dhe nuk a një subjekt me te madh mbi të cilin qarkullojnë aq shumë te pavërtetat  dhe mitet  si ne dashuri dhe erotizëm .


Pavarësisht arsimit dhe tabutë ne lidhje me gjëne  më te bukur në botë me atë se si shume çifte të freskëta qe janë në dashuri  në marrëdhënie të shkurte apo te gjatë  ka ende shumë pyetje pa përgjigje. ne lidhje me seksualitet. Ne kemi bërë më sexpert Brigitte Moshammer nje interviste qe ajo  Ju përgjigjet  ne menyre  profesionale me kompetencat  e saja :

 Sa shumë mund ti besohen  studimeve te ndryshme  seksuale  ?

Ka një numër të madh të studimeve, të shkëlqyer të shëndoshë shkencërisht - për fat të keq vetëm si të shumë te dyshimta/ jo te sakta . Është e rëndësishme të dini: Kush e shkroi studimin, siç janë vlerësuar, sa e madhe ishte sasia e te anketuarve etj e? Sondazhet private të cilat janë kryer nga ndonjë institucion apo kompani, ju duhet të marrë një pamje skeptike. Rrallë është aq shumë një gënjeshtër si temë e seksit (këtu ju do të gjeni të vërtetat në lidhje me seksin). Dhe të gjithë rezulatate e anketave studimeve seksuale shumë shpesh jane te manipuluara se rezultati është paraqitur që gazeta apo insutucioni mu ashtu ka dëshiruar.

Nëse ka vetëm një e vërtetë, dmth orgazmë vaginale?

Dallimi i asaj klitorale dhe  orgazmës vaginale është një storie e mbetur nga vetë Freud, i cili nuk ishte veçanërisht ekspert në seksualitetit femëror. Sot ne e dimë se neçdo orgazmë femerore, klitorisi është i përfshirë. Rreth 70-80 për qind e grave per  të arritur kulmincionin duhet  qe maja e klitorit te është stimuluar. Ajo është, megjithatë, jo vetëm aty ne klioris ,  brenda trupit përgjatë  deri në kofshë. Rastësisht, ushtrime e legenit  do të forcojne aftësinë për të orgazmë.

A janë gratë nga një penis të gjerë të kënaqur më mirë se nga një  të gjatë?

Shumë njerëz ngatërrojnë apo  madhësine penisit  me potencen e penisit. Të gjithë  rajonet e rëndësishme për orgazme seksuale jane  të vendosura jashtë ose brenda nje te  tretës pjese të vaginës. Pra për gratë 8 ose 10 cm Gjatësi e penisit (i ngritur) janë të mjaftueshme - dhe që mund te arrije   çdo mashkull.
Një penis i  gjerë  sigurisht sjell më shumë fërkime, sepse vagina është elastike dhe me shume lezet per femren por edhe ketu qeshtja eshte ne psikologji dmth femra iritohet seksualisht ne koke ne mendje se penisi i madh do ta kenaqe me shume por ne relitet eshte nje fenomen psikologjik njejte sikurse mashkulli ekcitohet seksualisht kur nje femer me Cica apo gjinje  te medha eshte para tij.

 Më e rëndësishme, megjithatë, se burrat dhe gratë  përshtaten së bashku anatomisht. Dhe, edhe më e rëndësishme se sa dimensione fizike - edhe pse shumë njerëz nuk pëlqen të dëgjoj - eshte e performancës e menyres se sesi ben seks dmth pozita, trike te ndryshme psh masazhe te shputave gjate seksit qe do te beje femren te qmendet seksualisht, keto jane me rendesi e jo vetem madhesia e organeve.


Për tu derdhur  seksualisht (per te pasur orgazama)/ dhjetë herë eshte  një pyetje e teknikës?

Më shumë, më shpejtë, më mirë - qfare pyeteje me beni? ju keni dëshirë për të matur  kenaqesine seksuale nga numri i orgasmave? Ajo mund të jetë e vertete ,se ka burra dhe gra që munden në çdo përvojë seksuale  te kene deri dhjetë orgasma.

 Shumë më rendesi  është të gezohen me seks, te kenaqen me gjdo intimitet e jo te kerkojne vetem gjithsesi orgazem . Jo më kot  thone: seksi i mirë është shum individul i veqante , si  gjurmët e gishterinjeve qe jane te veqanta per gjdo individ!

Aphrozodiakat  ekzistojen apo jan mit?  Dhe si?

Që nga kohët e lashta ne e dimë sedisa ushqimeve kane efekte ne  humbjen apo rritjen e deshires  seksuale  , e cila është gjithashtu provuar shkencërisht. Shumë prej tyre janë provuar për të rritur ndjeshmërinë, të stimuluar qarkullimin e gjakut, të pushojnë enët e gjakut dhe për të nxitur rrjedhjen e gjakut. Por - me të vërtetë kanë një efekt te dukshëm -vetem nese konsumohen ne sasi  të tilla të mëdha , që ishte ndoshta një gje jo shum konfore me bark te fryre te benin seks!, . Ato duket te kene efekt vetem nese  veçanërisht në qoftë se ju besoni në efektivitetin e tyre.Meshkujt që preferojnë mëngjes, gratë preferojnë seksin gjatë natës - e drejtë?

Shumë burra vërtetë dëshirojn të ken marrëdhënie seksuale në mëngjes shpesh, por gratë - duke folur statistikisht - kohën më të mirë nga ora 15 . Por per shkak se nuk ka mundesi sespse diten ka shume aktivitet si puna etj prej këtij fakti mbetet çiftet nuk kanë zgjedhje  të tjera për të siguruar mundësi erotike.
 
Ndikon sterilizimi për burrat dhe gratë ne  epsh seksual?

Jo, sepse ajo çon në ndryshime hormonale. Në gratë mbeten cikli i njëjtë, epshi dhe  ai menstruacioneve, dhe madje edhe njeriu në këtë drejtim ka kufizime të dukshme. Përvoja e dyve  seksuale dhe e orgazmes mbetet e njejte.
 Ndryshimi i vetëm që mund të vërehet pas sterilizimit: seksi është i lirë dhe është përjetuar pa frikë nga shtatzënia e padëshiruar në mënyrë të konsiderueshme më të këndshme.

A nenkupton oragzma e  perbashket e qifteve   për përmbushjen maksimale seksuale?

Sigurisht kjo është diçka e veçantë dhe e bukur, kur të dy partnerët gjatë përvojës seksuale në orgazmë vine se  bashku. ! Por Të përqëndrohen vetëm në këtë qëllim të përbashkët shumë shpesh pengon përkushtimin e vërtetë dhe kënaqësine.

A të gjitha femrat kanë një spot G-?

Grafenberg gjermane gjinekologu (pasi fillestar i tij quhet G-spot), ka shkuar në kërkim të qendrave kënaqësi e gruas. Në murin e përparmë vaginale, rreth 4-5 cm nga hapja vaginale, në vitin 1950 ai zbuloi një zonë e cila më vonë u bë i njohur si vatra-G. Cila është e pranishme në çdo grua dhe përgjigjet për të prekur dhe stimulim veçanërisht të ndjeshme. Por jo të gjitha gratë ndihen njëjtë. Disa vijnë me orgazmë G-spot shumë shpejt, të tjerët të ndjehen pothuajse asgjë, dhe disa gra është  edhe e pakëndshme.

Meshkujt gjithashtu kanë një spot G-?

Pas G-spot i një gruaje u zbulua, ajo nuk ishte e gjatë para se një ishte edhe duke kërkuar në njeri. Disa besojnë se kanë gjetur atë në anus, dhe në pikën ku ju mund të kontaktoni me gishtin tuaj prostatës. Kjo duhet të jetë edhe vendi që homoseksualët kane dashuri në marrëdhënie anale Por pothuajse të gjithë njerëzit,  vlen: Një ledhatim i digës, e cila është pika në mes scrotum dhe anusit, është parë si veçanërisht të këndshme. Këtu: zona erogjene në burra

G-spot në gratë është e gjitha më mirë stimuluar, nese më ekzotike pozicioni?


njerëz japin në anketa të ndryshme, si metodë e preferuar e blowjob. Ashtu si me të gjitha praktikat seksuale, por edhe kur është fjala për blowjob eshte një preferencë personale. Pra, më mirë kërkoni te pyetni dikend  tjeter per kete qeshtje, se fakti që një blowjob ndonjëherë sigurisht është lumturi supreme   por po them varet prej individit. Kujt nuk i pelqen, mund të bej nje handjob ( me i ra me  dorë) hahaha


• A kane  edhe gratë  "erections" natës?

Për disa ndoshta e çuditshme: Po, gratë kanë erections, dhe natën gjithashtu. Ato janë po aq  te shpeshta si  te burrat, por   nuk janë lehtësisht të dukshme nga jashtë, . shkaktohet nje sikur njomje në vaginë - edhe gjatë gjumit si pasoje klitorisi  behet nga qarkullimi i gjakut gjate gjumit  me i rëndë dhe i fryrë. Në ëndrrat më të bukura, ajo mund të çojë  femren edhe në orgasms nate.

• A ``vine ``gratë vetemme parloje  të gjatë ?

Natyrisht, shumica e grave duan një imagjinative, Puthja erotike (këtu: Tantra këshilla). Prej të cilave njeriu duhet të jetë, por nuk duhet të mashtrohen, sepse gruaja është sigurisht që të ketë një referencë të shpejtë dhe është gjithashtu emocionuese dhe të ftohtë. Ashtu si në shumë fusha të jetës, ajo gjithashtu thotë këtu: përzierje të drejtë është e rëndësishme.

Nëse në mëngjes në burrat kane erekcion eshte "normale"?

Një fenomen krejtësisht normal që ka të bëjë me rrallë  me ekctimin  seksual. Gjatë gjumit, kjo është për të gjithë meshkujt,pa dallim  nëse fëmij mashkull  apo një me i vjeter ,kane te gjith erekcione gjate gjumit! . Kjo ka të bëjë kryesisht me një qarkullim të rregullt te gjakut gjate gjumit qe ndikon ne penis!. Nese Zgjohet  njeriun gjatë kësaj periudhe, ai ka një "dru mëngjesi". Pas zbrazjes se fshikëzes  peniis është zakonisht relaksuar përsëri. Nëse jo, kjo ndoshta mund të jetë për shkak të atraktivitetit të partnerit femër.

Sa shpesh meshkujt masturbojne, e sa femrat?

kjo pyetje eshte  tejet intime  dhe e verteta vetëm mund të mblidhen nga anketat reale, secila qe e tha numrin e individeve  është padyshim i gabuar. Përgjigja e vetme legjitime është aq shpesh sa dikush  ka dëshire ta bëjë këtë. Dhe kjo është e mirë, sepse për të prekur veten dhe stimuluar veten  ndihmon të dini preferencat tuaja dhe fantazitë. Kjo kthesë në e bën më të lehtë për të shprehur kërkesat seksi  me partnere specifike dhe në mënyrë që të jetojmë një seksualitetin plotë.


Femrat nuk e kanë aspak problem tju tregojnë meshkujve se si ndihen. Ndërsa, sa i takon seksit, mund të duken më fjalëpaka sesa meshkujt: “meshkujt flasin për dëshirat e tyre seksuale më tepër sesa femrat”, komentojnë psikologët.
Ndoshta sepse femrat janë ende të fren
uara nga thënie të vjetra të tipit “vajzat e mira nuk e bëjnë”, gjë që i ndalon të shprehin përpara partnerit ato që dëshirojnë.Ekzistojne 5 legjenda qe fare s`jane te verteta

Legjenda e parë

Gratë nuk kanë fantazi të veçanta seksuale
Të gjithë meshkujve u ka qëlluar të kenë një “të dashur që bën biseda ferri”, një grua argumenti i vetëm i bisedave të së cilës ka qenë lidhja. Revistat femërore stimulojnë pikërisht këtë, publikojnë gjithmonë artikuj që flasin se si duhet ti shtyjmë meshkujt të flasin për ndjenjat. Femrat nuk e kanë aspak problem tju tregojnë meshkujve se si ndihen. Ndërsa, sa i takon seksit, mund të duken më fjalëpaka sesa meshkujt: “meshkujt flasin për dëshirat e tyre seksuale më tepër sesa femrat”, komentojnë psikologët.
Ndoshta sepse femrat janë ende të frenuara nga thënie të vjetra të tipit “vajzat e mira nuk e bëjnë”, gjë që i ndalon të shprehin përpara partnerit ato që dëshirojnë. Megjithatë, ka femra që flasin në mënyrë të hapur për dëshirat e tyre, e megjithatë jo me partnerin. “Nëse meshkujt do të dëgjonin ato që i rrëfejmë njëra- tjetrës, do të çmendeshin. E disa të tjere do tja mbathnin”, paralajmëron Laura Rivolta, seksologe në Milano. Interesante… Por problemi qëndron në pikën se si tja bësh për të qenë në sintoni. Si tja mbushësh mendjen një femre që të ti tregojë ty fantazitë e veta seksuale dhe jo mikeshave?
Përgjigjja është e thjeshtë: duke bërë pyetje. Fillo duke i treguar disa nga mendimet dhe fantazitë e tua: asgjë nuk është më e efektshme sesa ky tregim i pikave të tua të dobëta, kjo e bën dikë tjetër që të të hapet më lehtë. Eshtë e mundshme që ti mund të gjesh një aspekt të ri eksitues tek partneri yt, vetëm nëse ke dëshirë për të folur me të për fantazitë e saj dhe atë çka ajo do ndërsa bëni seks.
Legjenda e dytë
Parapërgatitja duhet të zgjasë me orë
Një gjë për të cilën kanë rënë dakort shumica e femrave: ndonjëherë duan ndonjë të shpejtë. Surpriza e një seksi të papritur, në këmbë apo në një vend të pazakontë, është stimuluese për femrat, po aq sa edhe për meshkujt. “Disa meshkuj, duke u përpjekur të jenë të ndjeshëm dhe të plotësojnë nevojat e partneres, mendojnë se seksi i shpejtë është i ndaluar”, thonë seksologët. E megjithatë është e rëndësishme të mësohet se edhe femrat e duan një të shpejtë.
Dhe ja dhe një tjetër shok: kur burrat dhe gratë arrijnë tek të tridhjetat, ndryshon edhe nevoja dhe dëshira e tyre për fazën përgatitore. “Kur kemi pyetur meshkujt nga 35 vjeç e lart se cila ishte pjesa më e mirë e një marëdhënieje seksuale, paradoksalisht na u përgjigjën: faza parapërgatitore”, thotë David Quadagno, profesor biologjie në Angli.
Dhe kur kemi pyetur femrat e së njëjtës moshë, janë përgjigjur: raporti”. Kjo varet nga fakti se meshkujt, duke u plakur, kanë nevojë për më tepër stimul që të arrijnë dhe mbajnë ereksionin. Por bën të hidhet poshtë edhe një tjetër legjendë mbi seksualitetin femëror dhe hapen mundësi të reja për ti shtuar eksitim jetës seksuale. “Kur presioni i jetës moderne, zvogëlon dritaren e mundësive seksuale, provoni të eksperimentoni një seks të shpejte, impulsiv dhe rastësor”, sugjerojnë seksologët. Bërja e seksit, nuk duhet të jetë një ngjarje e programuar dhe që të zgjasë medoemos në kohë. Përshembull një çift që ka fëmijë adoleshentë dhe që nuk ka vend për intimitet, mund ta shpëtoje lidhjen duke bërë herë pas here seks në banjo.
Mjafton të hapni dushin, të ndizni ventilatorin që të mos dëgjohen zhurmat e mundshme dhe të bëni dashuri shpejt e shpejt. Dhe që të arrihet të kuptohet se sa e efektshme ka qenë faza përgatitore, disa nga rregullat që meshkujt kujtojnë se dinë për ta dalluar, nuk janë të mjaftueshme. Përshembull lubrifikimi apo mungesa e tij nuk tregon domosdoshmërisht nëse një femër është e gatshme, sidomos me afrimin e menopauzës, kur vagina laget më me vështirësi. Dhe atëherë? Duhet të jeni shumë të kujdeshëm. Ka shumë gjera të tjera që e tregojnë afrimin e orgazmës tek një femër, i ngurtësosen thithkat e gjoksit, i dridhen pupilat dhe këmbët marrin një pozicion të veçantë. Kështu që nuk duhet ti zini besë vetëm ndryshimit të frymëmarrjes.
Legjenda e tretë
Përmasat nuk kanë rëndësi
Ndoshta duke u nisur nga e presupozuara ego mashkullore nuk do ta përballoni të vërtetën: personazhe të kotë televizivë dhe ca tipa të tjerë kanë përhapur idenë që përmasat nuk kanë rëndësi. E vërteta është që ato kanë rëndësi, por jo aq sa mund ta mendoni. Janë të shumta femrat që shprehin preferencën për penisin me përmasë mesatare. Sipas mjekëve, kjo preferencë përgjithësisht shpjegohet me shijet personale, që nga ato estetike e deri tek shkalla e kënaqësisë.
Një tjetër fakt: edhe femrat kanë përmasa të ndryshme. Disa e kanë vaginën më të gjatë, të tjerat më të shkurtër. Dhe kështu, nëse një mashkull është i kënaqur që përmamsat e tij janë më të mëdha sesa mesatarja, mund ti qëllojnë femra me vagina më të shkurtra sesa mesatarja. Kjo shtron dy pyetje: si ta kuptoni që përputheni plotësisht?
Dhe çmund të bëni nëse kjo nuk ndodh? Përpiquni të kujtoni dy tre herët e fundit kur keni bërë seks dhe përpiquni të kujtoni nëse maja e penisit prekte dicka. Në rast se po, është e mundshme që ju ti keni goditur qafën e mitrës dhe je “i gjatë” për të prekur pikat e saj të nxehta. E nëse më pas ajo ankohet për një ndjesi të pakëndshme, ndoshta jeni ca më tepër se “i gjatë”. Kjo kërkon ca rregullime. Për një penetrim më pak të thellë, është i nevojshëm pozicioni klasik [ti lart, ajo poshtë], mjekët shpjegojnë se ky pozicion funksionon më mirë. E nëse në të kundërt, nuk ke ndjerë asnjë lloj rezistence gjatë lëvizjeve, mund të jesh ca me “i shkurtër” për anatominë e saj.

Legjenda e katërt

 Asaj i pëlqen vetëm butë
Kjo legjendë është ngritur mbi presupozimin që femrat janë të ndryshme në një mënyrë të çuditshme, dhe pikërisht për këtë, kërkojnë më tëpër kujdes dhe vëmendje edhe në “ato” momente. E vërteta përkundrazi, është se nuk janë të ndryshme dhe nuk kërkojnë ndonjë kujdes të veçantë, së paku pasi ke hyrë në intimitet me to.
Në fund të fundit, nga pikëpamja seksuale, femrat nuk është se janë shumë më të ndryshme nga meshkujt, pranojnë psikologët. Ashtu si edhe meshkujt shpesh femrat pëlqejnë një seks pa përkëdheli, shumë prej tyre madje pëlqejnë edhe të kapen me vendosmëri dhe me forcë nga partneri i tyre herë pas here. Eshtë mjaft i përhapur një mendim se sensualiteti mashkullor është brutal. Në të kundërt, seksologët mendojnë se seksi, duhet, dhe mund të jetë spontan dhe instiktiv nga ana e të dy partnerëve. Edhe pse kjo sjell rrezikun që të dy partnerët të mund të veprojnë në një mënyrë që mund të duken si agresivë ndaj njëri-tjetrit.
Ideja e një mashkulli që pyet: “a të pëlqen të bëj kështu e dashur?” apo “të pëlqeu zemër?” mund ti pëlqejë ndonjërës, por nuk ekzistojnë prova që kjo është ajo që preferojnë shumica e femrave. E megjithatë duhet shtuar se ekziton një ndryshim i jashtëzakonshëm mes një sjelljeje natyrale të “marrjes së kontrollit” dhe shtirjes. Me raste është tempizmi ai që nuk funksionon. Duke qenë se nuk mundesh të lexosh mendjen e partnerit, vendos së bashku me të një gjest apo një frazë e cila të të tregojë se duhet “të vazhdosh më ngadalë” apo të bësh krejt të kundërtën.

Legjenda e pestë

 Nese e shtrydh të përgjigjet
Ndonjëherë mund të kesh dëgjuar se mënyra e vetme për ti dhënë kënaqësi një femre është ta prekesh në “atë” pikën e veçantë. Ky besim u përhap në vitet 70 kur një grup kërkuesish të seksit, të udhëhequr nga Masters e Johnson, duke u bazuar mbi studimet e mëparshme të Kinseyt e të ndonjë tjetri, arritën në përfundim që në atë kohë u duk si maja e njohurive seksuale: që orgazma femërore i detyrohej ekzkluzivisht një cope të vogël mishi ku ishin përqëndruar të gjitha fijet nervore që quhet klitor dhe meqënëse ky gjendej jashtë vaginës ata arritën në përfundimin se një raport seksuale (forma e çiftosjes më e vlerësuar deri në atë kohë) nuk ishte më një pjesë e rëndësishme për të arritur në orgazëm.

Fundi i diskutimit: organi mashkullor nuk ishte më i nevojshëm. E pastaj, po në vitet 70 u prezantua edhe diçka më e egzagjeruar: një grup mendimtarësh feministë përfituan nga këto kërkime për ti nxjerrë meshkujt seksualisht të panevojshëm.
Mesazhi ishte: “Ne femrat nuk kemi më nevojë për ju”, E cila përkthehej “Me duar me duar, orgazëm e garantuar!” Dhe që nga ajo kohë meshkujt nuk kanë dëgjuar tjetër gjë perveç evolucionit të vibratorëve plastikë, të tjerë konkurrentë të urryer. Por nëse kjo nuk është e bukur për ty, mund të jetë edhe më e keqe për partneren tënde. Pasi nëse ti e përqëndron të gjithë vëmendjen mbi klitorin, lë pas dore një nga zonat më të elektrizuara nga pikëpamja erotike, vaginën.

 Ndjeshmëria vaginale është një realitet anatomik, shpjegojnë seksologët. Edhe nëse mungon ajo që quhet pika G, domethënë nuk është e dukshme, muret e sipërme të vaginës janë të pasura me receptorë të ndjesive që janë thelbësore për të arritur në orgazëm.
Problemi është që tja arrish. Të arrish që kjo zonë e kënaqësisë të stimulohet në maksimum duke hyrë në lojë dy faktorë: mendojeni përshembull sikur bëhej fjalë për një lugë brenda një kavanozi të qelqtë : ashtu si fundi i lugës të prekë cepin e kavanozit, ashtu duhet bërë dhe analogjia. Të njëjtën gjë bën edhe ti brenda partneres. Dhe ja tre menyrat për ta modifikuar sipas përmasave [mashkullore] pozicionin standart.

1-Partneria duhet ti rrethojë këmbët rreth trupit tuaj. 2-Vendosni një jastek në pjesën e fundit të shpinës. 3-Vendosiani duart nën ije dhe ngrijani lart gjithë këtë zonë. Të gjitha këto manovra sjellin uljen e murit të sipërm të vaginës mbi penis duke bërë më të madhe kështu kënaqësinë e të dyve. Për shumicën e femrave zona me ndjeshmëri më të madhe gjendet në murin e sipërm. Për disa të tjera është më afër hyrjes vaginale apo më në thellësi: kështu për ta gjetur duhet të tentoni dhe duhet ta besoni: kur e gjen e kupton menjëherë.